KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE
Omówienie aktualnie doświadczanego problemu, identyfikacja trudności pacjenta, którego problem dotyczy oraz próba opracowania konkretnych strategii do poradzenia sobie z daną sytuacją problemową…
Psycholog to specjalista, który korzystając z wiedzy dotyczącej mechanizmów ludzkiego funkcjonowania może dokładniej określić problem i podać możliwe sposoby jego rozwiązania. Psycholog posiada wiedzę i doświadczenie oraz dystans emocjonalny, którego brakuje najbliższym z naszego otoczenia, a którzy często lubią nam doradzać i decydować o tym, co i jak powinniśmy. Pierwsze spotkanie z psychologiem ma charakter konsultacyjny i jest punktem wyjścia do dalszych spotkań – doradczych, diagnostycznych bądź terapeutycznych. Podczas konsultacji wstępnej psycholog zdobywa podstawową wiedzę na temat problemu z którym przyszliśmy, formułuje prognozę, pomaga wytyczyć kierunek i określi zalecenia do ewentualnej terapii. W wyniku konsultacji psycholog wskaże adekwatny do naszego problemu sposób dalszej pomocy:
- Poradę lub psychoedukację,
- Kompleksową diagnostykę psychologiczną,
- Terapię indywidualną,
- Terapię grupową,
- Specjalistyczne konsultacje lekarskie np. neurologiczna, psychiatryczna…
Psycholog może także przekierować do innego specjalisty, jeżeli uzna, że nasze trudności mają inne podłoże niż psychologiczne.
Na pierwsze spotkanie z psychologiem ważne, aby przynieść dokumenty zawierające wcześniejsze badania, opinie, które mogą uzupełnić obraz pacjenta – jeżeli takowe posiadamy.
Psycholog pomoże nam w sprawach dotyczących:
- Zaburzeń zachowania dzieci – tych małych i tych trochę starszych,
- Wychowania dzieci – małych i nastoletnich,
- Relacji rodzinnych i osobistych,
- Trudności w kontaktach z rodzicami, rodzeństwem,
- Trudności szkolnych,
- Trudności w kontaktach z rówieśnikami, nauczycielami.
- Problemów indywidualnych.
Czasem nie wystarczy sama konsultacja, porada i konieczna jest szczegółowa diagnostyka psychologiczna osoby, której problem dotyczy.